Reklamı Geç
24 Haziran Seçim Sonuçları

Muğla Çam Balı üretim ve ticaret üssü yapılacak

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun Muğla’ya ‘bal ormanları’ kurulacağını açıklaması Muğla’daki arıcıları memnun etti. İlde faaliyet gösteren arıcılık dernekleri, çam balında dünya pazarını ele geçirmek için Muğla’nın böyle bir projeye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Muğla Çam Balı üretim ve ticaret üssü yapılacak
Muğla Çam Balı üretim ve ticaret üssü yapılacak
Bu içerik 7241 kez okundu.
Advert

Bakanın açıklamalarını memnuniyetle karşılayan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, bal ormanlarının biran evvel kurulmasını beklediklerini kaydetti. Muğla’nın çam ormanları potansiyelinin büyük olduğunu, kurulacak bal ormanları ile bu ormanların da korunmasının sağlanacağını ifade eden Şahin, projenin orman köylülerinin de ekonomik girdisini arıtacağına inandıklarını söyledi. Türkiye’de üretilen çam balının yüzde 75’inin Muğla’dan sağlandığını hatırlatan Ziya Şahin, Muğla’daki yıllık bal üretiminin ise 25 bin ton civarında olduğunu belirtti. Muğla’nın dünyanın bal merkezi olması için çam ağaçlarına zarar verdiği gerekçesiyle üretimine izin verilmeyen Basra Böceği’nin yeniden tahliye edilmesi gerektiğini hatırlatan MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, “Çam balı Muğla’daki orman köylüsünün tek geçim kaynağıdır. Çam balı Muğla için hem kültür, hem ekonomi hem de bir gelenektir. Bu 3 olgunun birleştirilerek bu sektörün geliştirilmesi sağlanmalı. Bakanımızın açıklaması bizi son derece mutlu etmiştir. Bu çam balına artık sahip çıkıldığının bir göstergesidir. Ama bakanımızdan isteğimiz Basra böceklerinin üretimi yeniden yapılsın. Oluşturulacak bal ormanlarında bu böcekler illa ki olsun.” açıklamasında bulundu.   

 BAKAN NE DEMİŞTİ?

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Fethiye ziyareti sırasında yaptığı konuşmasında Muğla’yı Çam Balı üretim ve ticaret üssü yapmak için bal ormanları kuracaklarını belirtmişti. Muğla ve çevresindeki illere kurulacak bal ormanları ile Çam Balı’nı dünyaya pazarlayacaklarını kaydeden Çevre ve Orman Bakanı, bu ormanların talepler doğrultusunda bakanlık tarafından kurulacağını söylemişti. Bakan açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer vermişti. “Arı üreticilerimiz bizden şu bölgeye bal ormanı kurulmasını istiyoruz diye talepte bulunacak. Biz de bakanlık olarak o bölgeyi ücretsiz olarak arı üreticilerine vereceğiz. Ve bu bal ormanlarının içine şifalı bitkiler ekeceğiz. Arıların bal yapmasını sağlayacak gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız.”

 ÇAM BALI NASIL ÜRETİLİR?

Çam balının üretilmesi için halk arasında Basra böceği denilen bir böceğe ihtiyaç vardır. Bu böcek sadece kızılçam, karaçam ve Halep çamında yaşar. Basra böcekleri, çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde dışkılarlar. Basra böceğinin temmuz ve ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı arılar tarafından çok sevilmektedir. Böceğin bu şekerli atığı arılar tarafından toplanarak bal haline getirilir. Basra böceği Türkiye'de, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Antalya illerinin Ege sahil şeridi boyunca yaşar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor